foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

pasowabie 4POWITALIŚMY PIERWSZAKÓW

W GRONIE SZKOLNYCH CZYTELNIKÓW

W dniu 4. listopada 2016 roku w Bibliotece Szkolnej uczniowie klas pierwszych uroczyście zasilili grono Czytelników.

W czasie pasowania zapoznali się z zasadami korzystania
z biblioteki oraz z jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych. Uczniowie otrzymali w czasie gali pasowania imienne identyfikatory, z który będą korzystali podczas wypożyczania książek.

Ta uroczystość miała na celu rozbudzenie zainteresowania książką oraz wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych wśród małych uczniów.

 Organizatorzy pasowania

pasowanie 1    pasowanie 2   pasowanie 3  pasowanie 7  pasowanie 8   pasowanie 88

10 czerwca ok. godz. 10.00 uczniowie klas 4-5 z naszej szkoły włączyli się wraz ze swoimi nauczycielami do akcji masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam”.

Zebraliśmy się z ulubionymi książkami na boisku szkolnym

I w towarzystwie kolegów i koleżanek oddaliśmy się lekturze.

W naszej szkole jednocześnie czytały klasy 4 i 5 .

W tym czasie w bibliotece szkolnej,

dla klas 1-3 trwało spotkanie z pisarzem,

panem Krzysztofem Petekiem.

Teresa Białucha

czytanie1    czytanie2

czytanie3  czytanie5

czytanie4

       

Święto Biblioteki

W dniach 9-13 maja w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji naszą bibliotekę odwiedził niezwykły gość, który spotkał się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły- Pierwszoklasistami. Pan Darek Lech- aktor i pedagog, opowiedział o swoim zawodzie najmłodszym uczniom naszej szkoły.

Przyłączając się do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom nasz gość przeczytał uczniom dwa utwory literackie, przy których wszyscy wspaniale się bawili.

Dziękujemy Panu Darkowi za przybycie do naszej biblioteki i niezapomniane wrażenia.

Nauczyciele Bibliotekarze dziękują Rodzicom uczniów klas pierwszych za wsparcie organizacji spotkania.

                                                                                                                               Teresa Białucha

Natalia Szewczyk-Sączawa

13224177 993886043998592 1069516354 o

Książki, czarodziej i stara szafa
Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Ten, kto uważa, że biblioteki są nudne i pełno w nich starych, zakurzonych książek, których nikt nie czyta, chyba nigdy nie odwiedził naszej biblioteki szkolnej. To miejsce tętni życiem, tutaj dzieją się rzeczy niezwykłe, bo wyjęte prosto z bajek, baśni i powieści. Uczniowie wiedzą, że jest to miejsce przyjazne i wyjątkowe, dlatego przychodzą tutaj z radością.

Tuż przed wejściem wita wszystkich odwiedzających magiczna, bajkowa szafa.

Szafa "Uwolnij książkę"

 

 

"Uwolnij książkę!"

 

Magiczna szafa

 

Szafa

 

Bajkowa szafa

Legenda głosi, że pewien stary, zgorzkniały czarodziej, który nie lubił czytać i nie przepadał za bohaterami książek, zaczarował ich i uwięził w starej szafie. Można ich uwolnić tylko w jeden sposób- czytając. Należy jednak pamiętać, że książkę można wziąć z półki dopiero wtedy, kiedy przyniesie się drugą na wymianę. Ten zaczarowany mebel nigdy nie może stać pusty! Jeżeli tak się stanie, to bohaterowie literaccy nigdy nie zostaną uwolnieni.

Tymczasem w bibliotece...

„Witajcie w naszej bajce...”- te słowa piosenki wielokrotnie rozbrzmiewały w naszej bibliotece. 23 października 2015 roku to data niezwykła- Dzień Postaci Literackiej i Bajkowej, obchodzony w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym dniu nie obowiązywały mundurki. Zamiast uczniów naszą szkołę odwiedzili bohaterowie bajek, baśni i powieści. Harry Potter znalazł się dzisiaj w jednej bajce z Papą Smerfem, Pinokiem i Kotem w butach. Koziołek Matołek, zamiast do Pacanowa, trafił przez przypadek do Sobótki, aby opowiedzieć o swoich przygodach Królewnie Śnieżce i Czerwonemu Kapturkowi. Pojawiła się nawet Macocha, która była dla Kopciuszka dużo milsza niż dotychczas. Wszystkich postaci nie sposób wymienić! Było wesoło i kolorowo! Nic więc dziwnego, że nawet Mikołajek postanowił zostać (chociaż przez jeden dzień) pilnym uczniem Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sobótce.

 

DPL1

 

DPL2

 

DPL3

 

DPL4

 

DPL5

 

DPL6

 

DPL7

 

 

 DPL88

 

 

 

Drzwi szkolnej biblioteki nie zamykały się. Uczniowie brali udział w lekcjach bibliotecznych, podczas których dumnie prezentowali swoje stroje, oglądali „Przygody Mikołajka” i „Akademię Pana Kleksa” (za grzeczne, ciche zachowanie Pani Kleks przyznawała kolorowe piegi). Nasi podopieczni przy słodkim poczęstunku brali udział w konkursach o bohaterach baśniowych, uczyli się piosenki „Witajcie w naszej bajce” i... jeszcze chętniej wypożyczali książki.

                                                                                                                                                                                    Natalia Szewczyk-Sączawa

Biblioteka

Zespołu Szkolno - Przedszkolnego

Nr 1 im. Janusza Korczaka

mieści się na I piętrze
nowego budynku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 71 71 515 26

 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Poniedziałek : 8.00-10.00 i 12.00-15.00

Wtorek: 8.00-14.00

Środa: 8.00-15.00

Czwartek: 8.00-15.00

Piątek: 8.00-10.00 i 11.00-14.00

BIBLIOTEKA MULTIMEDIALNA:

poniedziałek-piątek 12.00-14.00

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Szkoły Podstawowej Nr 1 im. J. Korczaka w Sobótce

1. Księgozbiór Biblioteki Szkolnej służy wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i uczniom naszej Szkoły.

2. Biblioteka stanowi źródło wiedzy i zbiór przekazów myśli różnych autorów, które mają służyć kształtowaniu wrażliwości, zabawie oraz zdobywaniu różnorakich umiejętności.

3. Biblioteka i jej księgozbiór, a także wyposażenie i umeblowanie stanowią wspólne dobro nas wszystkich. Dlatego musimy je szanować i dbać, aby mogły służyć także tym, którzy przyjdą do naszej Szkoły po nas.

4. W Bibliotece obowiązuje CISZA – mówimy szeptem i staramy się nie przeszkadzać innym, którzy z niej korzystają.

5. Każdy czytelnik może wypożyczyć jednorazowo dwie książki na okres do dwóch tygodni.

6. Wypożyczone książki muszą wrócić w takim stanie, w jakim je wypożyczono.

7. Korzystając z czytelni i bibliotecznej nie wolno hałasować, przekładać książek na inne miejsce niż zastane, niewolno spożywać posiłków, pić, używać telefonów komórkowych i gierek elektronicznych, ani grać w gry grupowe.

8. Wszelkie sprawy dotyczące wyboru książki, korzystania z czytelni i jej wyposażenia należy uzgadniać z nauczycielem–bibliotekarzem.

9. Dostęp do regałów z książkami lub do stolika czytelni ma tylko ten czytelnik, który zgłosił się do nauczyciela-bibliotekarza i którego karta została zarejestrowana.

10. Podczas lekcji bibliotecznych lub pokazów czy prelekcji biblioteka nie prowadzi wypożyczeń książek, a czytelnia jest nieczynna.

11. Czytelnicy naruszający zasady tego regulaminu mogą zostać zawieszeni w prawach czytelnika na okres do jednego miesiąca.

opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej.

Przypominają one o podstawowych prawdach związanych z funkcjami książki, literatury, czytelnictwa.

Książki warto czytać gdyż:

 1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

 2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

 3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

 4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej

 5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

 6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

 7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

 8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

 9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

 10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

 11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

 12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

 13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

 14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.

 15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.

 16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.

Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom.

Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

Dziennik elektroniczny

BIP

zegar

Dzwonki

0. 7:10 - 7:55

1. 8:00 - 8:45

2. 8:55 - 9:40

3. 9:50 - 10:35

4. 10:45 - 11:30

5. 11:50 - 12:35

6. 12:55 - 13:40

7. 13:45 - 14:30