foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

19 I 01

 

19 i 20 grudnia 2017 wszystkie klasy pierwsze oraz oddziały przedszkolne odwiedziły Domek św. Mikołaja w Srebrnej Górze. Dzieci brały udział w warsztatch plastycznych: kolorowały gipsowe ozdoby choinkowe, robiły świece z wosku pszczelego.

Najbardziej wyczekiwaną chwilą było spotkanie ze św. Mikołajem. Każdy uczeń mógł osobiście z nim porozmawiać, przekazać narysowany przez siebie list oraz potwierdzić zobowiązanie poprawy swojego zachowania w specjalnej księdze. Po wielu przeżyciach wszyscy mogli skosztować pysznych pierogów, mufinek i ciasteczek. Żal było opuszczać to przyjazne miejsce. 

19 I 03

19 I 02   

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy

Nauczycielki klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych

 

BOO

bdkowice5Na naszą ostatnią wycieczkę w roku szkolnym 2015/2016 wybraliśmy Rezerwat Archeologiczny w Będkowicach. W sobotę (11.06.2016) wyszliśmy spod naszej szkoły, doszliśmy do ul. P. Włosta i szlakiem „Czerwonego Niedźwiadka” wyruszyliśmy do celu naszej wyprawy. Na szlaku uczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew iglastych i posługiwać się mapą. Odwiedziliśmy kurhany, zrekonstruowane grodzisko (obecnie składa się z trzech chat) oraz wysychaliśmy niezwykle ciekawego wykładu, dotyczącego życia ludzi w średniowieczu. Na zakończenie wyprawy rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski.

Nauczycielki przyrody

 

bedkowice  bedkowice4

W dniach 30 – 31 maja my uczniowie klasy 3a i 3d z wychowawcami, udaliśmy się na dwudniową wycieczkę szlakiem Perły Małopolski.
W pierwszym dniu wycieczki, zatrzymaliśmy się w Ojcowskim Parku Narodowym. Weszliśmy na dziedziniec Zamku na Pieskowej Skale i zobaczyliśmy słynną maczugę Herkulesa. Spacerując szlakiem Parku Narodowego, zajrzeliśmy do Groty Łokietka oraz Jaskini Nietoperzowej.
Po zwiedzaniu, udaliśmy się do hotelu, gdzie czekały na nas gry i zabawy integrujące naszą grupę prowadzone przez animatora zabawy.
Drugiego dnia wycieczki, pojechaliśmy do Krakowa by zwiedzać miasto z licencjonowanym przewodnikiem. Będąc na Wawelu, zobaczyliśmy dzwon Zygmunta i groby królewskie. Następnie wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i przeszliśmy na dziedziniec starego uniwersytetu – Collegium Maius. Spacerując krakowskim Rynkiem, zobaczyliśmy Sukiennice, gdzie każdy z nas zakupił pamiątki i skonsumował krakowskie obwarzanki oraz pyszne lody.
Pełni wrażeń, po całym dniu zwiedzania, udaliśmy się na obiad do restauracji „Jama Michalikowa”.
Niestety dwa dni wycieczki bardzo szybko minęły. Chętnie tutaj wrócimy.
Oto nasza fotorelacja z najciekawszych miejsc,które zobaczyliśmy.

 

 

 

20160530 143942

Zamek na Pieskowej Skale

 

20160530 150537

Maczuga Herkulesa

 

20160531 110902

 

Dziedziniec Zamku na Wawelu

20160531 103220

Smok Wawelski

 

Opracowanie Monika Markiewicz i Ewa Spilnyk

W piątek – 13.05.2016 w ramach Nocy Muzeów i Bibliotek, w późnych godzinach wieczornych uczestniczyliśmy w spotkaniu poświęconemu pajęczakom. Spotkanie odbyło się w naszym Muzeum Ślężańskim. Poznaliśmy niektóre gatunków pajęczaków żyjących w Polsce i na świecie, ich wymagania życiowe i ciekawe zachowania. Największe wrażenie zrobiła na nas wystawa, na której mogliśmy pooglądać żywe okazy, niektórzy bardziej odważni mogli wziąć ptaszniki i skorpiony na ręce...

Nauczycielki przyrody

pajeczak

    pajeczak2  pajeczak3  pajeczak4

koloprzyr 1W dniu 7.05.2016 odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. W muzeum zwiedziliśmy następujące wystawy: „Owady i człowiek”, „Świat rośli”, „Świat zwierząt” i „Układ kostny kręgowców”. Największe wrażenie zrobiła na nas ta ostania wystawa, gdzie oglądaliśmy szkielety m. in.: słonia, żyrafy, waleni i anakondy. W Ogrodzie Botanicznym podziwialiśmy piękne rododendrony i wiele innych roślin. Zwiedziliśmy również wystawę „Panorama Natury”, na której zostaliśmy zapoznani z etapami powstawiania życia na naszej planecie.

Nauczycielki przyrody.

koloprzyr 2  koloprzyr 3    koloprzyr 4

muzeum etnogr 1W ostatni przedświąteczny szkolny piątek uczniowie klas 4b i 5b pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Ich głównym celem było zwiedzenie wystawy czasowej, która corocznie ma miejsce w Muzeum Etnograficznym. Prezentowane są na niej palmy i jajka wielkanocne zdobione różnymi technikami:
- batikowa,
- rytownicza,
- nakładanie kolorowego wosku,
- aplikacyjna z zastosowaniem pasmanterii,
- aplikacyjna z zastosowaniem rdzenia sitowia,
- malowanie farbami akrylowymi,
- decoupage.
Oprócz tego dzieci zwiedziły wystawę stałą prezentującą zabytkowe już wyposażenie izb i domów. W niektórych przedmiotach odnalazły rzeczy, którymi posługiwali się jeszcze ich bliscy mieszkający na wsiach.
Po krótkim marszu ulicami Wrocławia wycieczka przeniosła się do Muzeum Narodowego, gdzie obie klasy miały zarezerwowaną lekcję "ABC muzeum". Przewodnik starał się pokazać jakimi zbiorami opiekuje się muzeum, co można zobaczyć na wystawie przedmiotów codziennego użytku, malarstwa czy średniowiecznych zabytków.
muzeum etnogr 3  muzeum etnogr 4
muzeum etnogr 5  muzeum etnogr 6

kolo sleza (1)W sobotę (30.01.2016) odwiedziliśmy jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc naszego regionu – szczyt góry Ślęży. Wyruszyliśmy spod naszej szkoły, doszliśmy do ul. P. Włosta i czerwonym szlakiem wędrowaliśmy na Ślężę (718 m n.p.m.). Na szlaku odwiedziliśmy dwa źródła : G. Lustiga i Jakuba i po kilku postojach udało nam się zdobyć szczyt góry. Na szczycie odpoczywaliśmy w schronisku oraz zwiedzaliśmy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.

Magdalena Szywała i Anna Wnęk-Sosialuk

kolo sleza (2)  kolo sleza (3)  kolo sleza (5)

Wycieczka koła przyrodniczo-matematycznego do Muzeum Ślężańskiego i udział w festynie „Otwarcie Legend Szlaków Ślężańskich”.

W sobotę 7.11.2015, ze względu na niesprzyjającą pogodę (deszcz), musieliśmy zrezygnować z wycieczki szlakiem pomników przyrody i odwiedziliśmy Muzeum Ślężańskie. W muzeum mogliśmy podziwiać zbiory z zakresu archeologii, przyrody oraz historii regionu. Korzystając z ekspozycji „Przyroda Masywu Ślęży” mogliśmy pooglądać wszystkie organizmy chronione występujące na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej...

phoca thumb l bombki2015 (2)

 

Dnia 5.11.2015 r. odbyła się wycieczka klasy 2c oraz 3b do Fabryki Bombek w Krośnicach.

 

Dzieci miały okazję wziąć udział w pokazie tworzenia ozdób świątecznych, poznać tajemnice pracy ,,dmuchacza” oraz dokładnie poznać cały proces zdobienia bombek, następnie obejrzeć wystawę. Wszystkich nas zachwyciło bogactwo form, kształtów i kolorów.

Największą atrakcją, była możliwość uczestniczenia w warsztatach artystycznych. Każde dziecko mogło dowolnie ozdobić jedną bombkę. Dodatkową niespodzianką dla każdego dziecka, były bogato zdobione bombki imienne. Mamy nadzieję, że w przyszłości młode pokolenie doceni piękno i unikatowość rękodzieła.

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w galerii.

20151003 104735W sobotę 03.10.2015 odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych miejsc na zboczach Ślęży – zespół przyrodniczo-krajobrazowy Skalna. Jest to obszar o wybitnych wartościach krajobrazowych i przyrodniczych. O jego wartości przyrodniczej głównie decydują walory geologiczne – budujące je skały (gabro) tworzą tam wiele interesujących wzniesień. Dominującym gatunkiem wśród drzew jest buk. Z powodu nagromadzenia dużej ilości bloków skalnych poszycie jest stosunkowo ubogie pod względem składu gatunkowego, ale mieliśmy możliwość zobaczyć paprotkę zwyczajną (która do 2014 podlegała ochronie całkowitej). W najwyższym punkcie Skalnej, mogliśmy podziwiać piękne widoki i umieszczoną na skale płaskorzeźbę Madonny z dzieciątkiem.

W drodze powrotnej uwieczniliśmy na fotografiach kolejne źródełko - Źródło Ślężan, niestety z powodu suszy było ono nieczynne.

Magdalena Szywała

Anna Wnęk-Sosialuk

20151003 111039  20151003 112054 20151003 112716 

20151003 112545 

 

5W dniu 30.09.2015 uczniowie klasy VI b aktywnie spędzili czas w Parku Linowym „Wieżyca”. Konstrukcja Parku zapewnia świetną zabawę na świeżym powietrzu połączoną z doskonałym treningiem, a grupa wyszkolonych instruktorów gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Uczniowie skorzystali z m. in. z następujących atrakcji: kładek, mostu dwulinowego, mostu zwodzonego, palisady, siatki pionowej i u-kształtnej, skoku indiańskiego i skoku Tarzana, trapezu, tunelu z siatki i tyrolki.
Po ciężkim wysiłku wszyscy posilili się w Schronisku „Pod Wieżycą”.

Wiktor Szwaja

Magdalena Szywała

 

 

1  2  3  6 

Dziennik elektroniczny

BIP